top-left top-right
Consulting Sport & Life

info@sport-l.cz

Bc. Roman Michálik
(+420) 736 606 003

Ing. Dušan Kašický
(+420) 773 579 157


form Napište nám!


Jak nastartovat metabolismus a začít s hubnutím

Letní sezóna se blíží a s tím i šílenství kolem hubnutí do plavek. Bohužel většina lidí v této situaci sahá k nefungujícímu modelu hladovky: čím méně toho sním, tím více budu hubnout. První kila jdou dolů lehce, ale pak se hubnutí zastaví. Na vině může být zpomalený metabolismus.

V Češích je bohužel stále zakořeněn názor, že pokud chci zhubnout, nesmím jíst. Tento přístup však vede pouze ke zpomalení metabolismu a následnému jojo efektu.

Při redukci hmotnosti je pro dospělého člověka doporučený příjem energie od 5 000 do 7 000 kilojoulů denně. Konkrétní číslo se odvíjí od věku, pohlaví a fyzické aktivity.

Tělu je proto třeba dodávat optimální příjem energie v průběhu celého dne, aby nehladovělo a zároveň nemělo přebytky. Optimální pauzy mezi jídly jsou 2-3 hodiny, důležité je optimální rozložení v čase, a to jak množství, tak i živin. Dbejte na vydatné snídaně, po noci je metabolismus v útlumu a potřebuje doslova „nahodit“. Oběd je pak nejvydatnější jídlo dne a směrem k večeru snižujte množství sacharidů v konzumovaných jídlech.

Lidé, kterým se nedaří zhubnout, často přiznávají, že vynechávají snídaně a snižují tak svůj energetický příjem. Říkají, že po ránu ani nepotřebují jíst, nastartují se kávou. Všechno špatně. Odhlédneme-li od kofeinu, který prázdnému žaludku opravdu nesvědčí, snižují tak svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme svůj metabolismus skoro o polovinu.

Pozor na dostatek bílkovin – tofu maso nenahradí

Proč? Tělo totiž zpracovává bílkoviny pomaleji než tuky nebo sacharidy, a tak vás zasytí na delší dobu. To ale není jediné pozitivum, samotným zpracováním proteinů tělo vydá více energie než u jiných živin. Strava bohatá na proteiny tak pomáhá udržovat svalovou hmotu, a tím i podporuje rychlost vašeho metabolismu.

Doporučujeme konzumovat zejména živočišné bílkoviny, protože mají komplexní zastoupení aminokyselin. Z tohoto hlediska je nejvhodnější vaječný bílek, nebo kuřecí maso. Pokud maso odmítáte, můžete jej nahradit tofu, ale budete se muset kvůli vyšší energetické hodnotě smířit s menší porcí.

Svaly spalují více energie

Rychlost metabolismu zásadně ovlivňuje množství svalové hmoty a pravidelná fyzická aktivita. Svaly i v klidu potřebují na svůj provoz podstatně více energie než tuková tkáň, a proto tělo, které má dostatek svalové hmoty, vydává více energie, má tedy vyšší bazální metabolismus.

Pro ty, kteří trpí jarní únavou, je pohyb skvělým lékem. Pokud se přemohou a začnou chodit alespoň na procházky, brzy na sobě zpozorují blahodárné efekty.

Nespoléhejte na účinnost doplňků stravy

Mimořádně nebezpečné je zrychlovat metabolismus pomocí doplňků stravy. Bez důkladného vyšetření si ani nemůžete být jisti, že metabolismus zrychlit opravdu potřebujete.